Linux z interfejsem KDE w nowym tablecie

Projekt KDE cały proces wprowadzenia tabletu na rynek przeprowadza samodzielnie. Ich urządzenie trafi do sprzedaży jako Make-Play-Live Spark w cenie 200 euro. Tablet będzie wyposażony w 1 GHz procesor ARM AMLogic, grafikę Mali-400, 512 MB RAM, 4 GB pamięci wbudowanej, miejsce na kartę SD, 7-calowy ekran wielodotykowy oraz łączność Wi-Fi.

Aaron Seigo, deweloper KDE mówi, że najlepszą cechą tabletu będzie jego otwartość, czego nie można powiedzieć o Apple iOS, ani nawet o systemie Google Android. Podobnie jak w przypadku tabletów z Androidem, Spark będzie wyposażony we własny sklep z darmowymi oraz płatnymi aplikacjami. Trwają obecnie prace nad pozyskaniem partnerów dla nowego mobilnego projektu KDE.

Na razie nie wiadomo kiedy i gdzie będzie można nabyć nowy tablet z interfejsem Plasma Active Two. Gdy już się ukaże, to będzie jednak pierwszym urządzeniem tego typu z w pełni otwartą wersją Linuksa. Trudno przypuszczać by miał on zagrozić Androidowi, ale tak jak i biurkowe Linuksy, również ten tablet powinien znaleźć swoich zwolenników.

W ten sposób projekt KDE wyprzedził zespół Cordia Tab oraz firmy ZaReason i Canonical, które również pracują nad tabletami z Linuksem. W przyszłości możemy spodziewać się również urządzeń mobilnych z otwartymi systemami webOS oraz Tizen.

Interfejsowi KDE Plasma Active Two można przyjrzeć się na poniższej prezentacji filmowej.

Article source: http://www.pcworld.pl/news/379795/Linux.z.interfejsem.KDE.w.nowym.tablecie.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *