DVB-T przeżyje tylko 3 lata? Przyszłość NTC zagrożona!

  • Nie tylko Polska ma problemy z naziemną telewizją cyfrową. Bułgaria potwierdziła, że ogłosi kolejny przetarg na DVB-T w celu zażegnania działań prawnych i zagrożenia wysoką grzywną ze strony Komisji Europejskiej. więcej »

Cały problem został nagłośniony przez niemieckiego operatora usług cyfrowych Media Broadcast. Dyrektor generalny firmy, Bernd Kraus, twierdzi, że:

„Innowacja wymaga wiarygodności planowania. Pilnie potrzebne jest potwierdzenie długotrwałego wykorzystania obecnych częstotliwości transmisji. Wzywamy instytucje europejskie, niemiecki rząd i niemieckie kraje związkowe do wstrzymania realizacji postanowień konferencji WRC-12 dotyczących częstotliwości radiowych. Z umowami zawartymi w Genewie, sygnatariusze uderzą siekierą w korzenie cyfrowego sektora tv naziemnej”.

Co to oznacza w praktyce? Z ustaleń konferencji WRC (World Radiocommunication Conference) jasno wynika, że około 1/3 pasma, które obecnie wykorzystywane jest przez naziemną telewizję cyfrową, ma zostać przejęte przez operatorów sieci komórkowych. Konkretnie mowa o częstotliwościach z zakresu 694 – 790 MHz, które docelowo mają być dostępne zarówno dla operatorów NTC, jak i komórkowych. Z dotychczasowych praktyk jasno wynika, że pasmo zostanie najprawdopodobniej całkowicie przejęte przez tych drugich.

W dalszej części swej wypowiedzi Bernd Kraus zauważa:

„Dostępne pasmo częstotliwości zostało już obcięte kosztem niemieckich nadawców telewizji w 2009 roku, bo około 20 proc. częstotliwości nadawczych zostało przekazanych do sieci komórkowych w Niemczech. Dalsze przekazywanie częstotliwości będzie stronnicze i niewłaściwe”.

Sytuacja jest więc niekorzystna na razie tylko w Niemczech. Czy problem dotknie reszty Europy? Zależy to od przyjęcia postanowień konferencji genewskiej. Na chwilę obecną staje się jasne, że z ekonomicznego punktu widzenia UE wykorzystanie nowych pasm radiowych przez telefonię komórkową jest zdecydowanie korzystniejsze.

Obcięcie pasma transmisji zablokuje rozwój telewizji naziemnej, m.in. znacznie ograniczając, w perspektywie czasu, ilość nadawanych programów. Może się okazać, że w dostępnym paśmie nie ma już miejsca na jakiekolwiek, tak bardzo obiecywane, kanały HD. Rozwój zostanie całkowicie zablokowany.

Jak rozwinie się sytuacja w Europie? Na razie trwa gorąca dyskusja, która może niestety doprowadzić do tego, że DVB-T spotka podobny los, co DVB-H.

http://gadzetomania.pl

Marcin Honkisz

Article source: http://interia.pl.feedsportal.com/c/34004/f/625109/s/1d095faa/l/0Lnt0Binteria0Bpl0Cnews0Cdvb0Et0Eprzezyje0Etylko0E30Elata0Eprzyszlosc0Entc0Ezagrozona0H17657520Tutm0Isource0FRSS0Gutm0Imedium0FRSS0Gutm0Icampaign0FRSS/story01.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *