Robot polskiego studenta na podium

Feniks 3 startował w konkurencji „line follower”, w której roboty muszą jak najszybciej pokonać trasę wyrysowaną grubą, ciemną linią na białych płytach. Rozpędzają się przy tym do ponad 2 m/s, drogę rozpoznają dzięki czujnikom optycznym.

– Z wyniku zawodów jestem bardzo zadowolony, ponieważ w kategorii „line follower” zarejestrowano aż 55 konstrukcji z całej Europy, ścigaliśmy się również z reprezentantami Meksyku, Ekwadoru, a nawet Hongkongu – opowiada Damian Szymański.

Czytaj także: Robot pobiegnie niczym… struś (wideo)

Zawody Robot Challenge 2012 to największa cykliczna impreza tego typu w Europie. W tym roku rozgrywano aż 14 konkurencji, łącznie do zawodów zgłosiło się ponad 400 konstruktorów. Jedynym warunkiem było posiadanie własnoręcznie przygotowanego, autonomicznego robota zdolnego do wykonywania jednego z zadań konkursowych. Z koła naukowego SKALP, działającego na Politechnice
Gdańskiej, do Wiednia wybrało się 11 studentów, którzy wystawili łącznie 7
robotów.

– Wszystkie konstrukcje biorące udział w turnieju były od podstaw projektowane i wykonywane przez uczniów, studentów i pasjonatów robotyki amatorskiej. Dwudniowe zmagania robotów ponownie pozwoliły na pokazanie, jak dobre konstrukcje tworzone są w naszym kraju. W ostatecznej klasyfikacji medalowej Polska zajęła zaszczytne, pierwsze miejsce, zdobywając łącznie 13 medalowych pozycji – cieszy się Damian.

Więcej szczegółów na stronie konkursu: www.robotchallenge.org

Article source: http://di.com.pl/news/44509,1,0,Robot_polskiego_studenta_na_podium.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *