Sprawne protezy kończyn z możliwością czucia? DARPA jest blisko

Obecnie w dziedzinie badań nad nowoczesnymi protezami często mówi się o tzw. interfejsie myślowym, czyli o sterowaniu mechanizmami za pomocą myśli. Niestety taki interfejs jest we wczesnej fazie badań i mógłby się przydać raczej osobom całkowicie sparaliżowanym. Tymczasem osoby, które utraciły kończyny, mogą liczyć na szybki rozwój innej technologii.

Wczoraj agencja DARPA znana z badań dla amerykańskiego Departamentu Obrony przedstawiła postępy w dziedzinie protez kończyn, które wykorzystują do sterowania tkankę nerwową i mięśniową pacjenta.

Supersprawna proteza dzięki TMR

Te obiecujące protezy wykorzystują technikę określaną jako TMR, albo targeted muscle re-innervation (w wolnym tłumaczeniu: celowane wtórne unerwienie mięśnia). Chodzi o to, że tkanka nerwowa pacjenta jest na nowo podłączana do różnych mięśni pacjenta, które z kolei sterują sztucznym ramieniem. Można powiedzieć, że mięsień służy jako „wzmacniacz” sygnału nerwowego i dzięki temu możliwa jest komunikacja na linii – mózg-proteza.

DARPA zaprezentowała film, na którym widzimy pacjenta sprawnie posługującego się protezą. Tym pacjentem jest sierżant Glen Lehman, który stracił rękę w Iraku.

Widoczna proteza wydaje dźwięki kojarzące się z filmem RoboCop i nie jest może tak sprawna jak ręka, jednak w dziedzinie protez kończyn to duży postęp.

Dotyk z protezy

DARPA zaprezentowała coś jeszcze – efekty pracy naukowców Western Reserve University, którym udało się stworzyć protezę w taki sposób podłączoną do nerwów pacjenta, aby możliwe było przekazywanie sygnału zwrotnego do tych nerwów, dając pacjentowi na nowo odczucie dotyku.

Film poniżej pokazuje, że pacjent potrafi rozpoznać jaka część dłoni jest dotykana i radzi sobie z wyczuwaniem przedmiotów po omacku.

Teraz tylko czekać, aż dwie zaprezentowane technologie pojawią się w jednym urządzeniu.

Tymczasem badania nad interfejsem myślowym nie ustają i przyjmują nawet tak niezwykłe formy jak tworzenie dodatkowych zmysłów, albo szczurzej telepatii.

Article source: http://di.com.pl/news/48260,1,Sprawne_protezy_konczyn_z_mozliwoscia_czucia_DARPA_jest_blisko_-_wideo-Marcin_Maj.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *