Nowe zmysły szczurów, telepatia i karaluchy cyborgi, czyli postęp w 2013 roku

Macie dość posumowań roku? Nic dziwnego, bo wiele z nich to nudy. Dlatego Dziennik Internautów od zeszłego roku stara się podsumowywać osiągnięcia i nowe koncepcje naukowców i inżynierów. Są one na tyle fantastyczne, że złożone z nich podsumowanie nie może być nudne.

Kosmos, czyli Curiosity i nie tylko

Już na początku roku przypomniała nam o sobie marsjańska sonda Curiosity, która w styczniu po raz pierwszy użyła swojej szczoteczki do polerowania skał. Oczywiście nie było to największe osiągnięcie.

Badacze z NASA ogłosili, że z pewnością znaleźli na Marsie koryto strumienia, a potem znaleziono wodę w glebie Marsa oraz ustalono, że na Czerwonej Planecie nie brakowało jezior, w których były warunki do funkcjonowania życia.

Trzeba szybko dodać, że Curiosity nie była jedyną kosmiczną bohaterką roku 2013. W maju sonda Opportunity pobiła rekord dystansu, jaki ludzki pojazd kiedykolwiek pokonał na powierzchni Marsa. Poza tym już w grudniu na Księżycu miękko wylądował chiński łazik Yutu, znany też jako Jadeitowy Królik. Poniżej jego zdjęcie, które zostało wykonane z lądownika:

Warto też wspomnieć o wystrzeleniu w kosmos pierwszego polskiego satelity naukowego o nazwie Lem (nazwę wybrano wcześniej w głosowaniu internetowym). Polscy naukowcy biorą też udział w pracach zespołu naukowego misji Gaiasonda wystartowała w grudniu i w ciągu najbliższych pięciu lat ma stworzyć precyzyjną, trójwymiarową mapę naszej Galaktyki.

Technologie jak ze Star Treka

Skoro już mowa o kosmosie to trzeba wspomnieć o tych osiągnięciach, które kojarzą się ze Star Trekiem. W styczniu naukowcy z brytyjskiego University of St Andrews zaprezentowali przyciągającą wiązkę światła. Oczywiście w praktyce nie działa ona tak, jak pokazano to w Star Treku, ale jednak udowodniono, że możliwe jest wytworzenie cząstki światła przyciągającej pojedyncze cząsteczki.

Inna tegoroczna nowinka kojarząca się ze Star Trekiem to Scanadu Scout. To urządzenie może w 10 sekund zbadać istotne parametry zdrowotne. Internauci chętnie wsparli jego twórców w ramach zbiórki w serwisie Indiegogo. Poniżej film prezentujący urządzenie:

W dalszej części artykułu: nowe zmysły i połączone mózgi

Article source: http://di.com.pl/news/49291,1,Nowe_zmysly_szczurow_telepatia_i_karaluchy_cyborgi_czyli_postep_w_2013_roku-Marcin_Maj.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *