Windows XP wkrótce bez wsparcia. Europol ostrzega i daje wskazówki, co należy zrobić

Organizacja European Cybercrime Centre opublikowała poradnik, w którym zaleca jak najszybszą przesiadkę z Windows XP do bezpieczniejszego, wspieranego technicznie systemu Windows, OS X, lub Linux.

<!– –>

Już za kilka dni (dokładnie 9 kwietnia) najpopularniejszy przez lata system Microsoftu, czyli Windows XP, przestanie być wspierany. Czy to istotna informacja dla jego użytkowników? Tak, ale nie tylko dla nich, o czym mogliśmy przeczytać w opublikowanym niedawno raporcie firmy AVAST. Poniżej jego najistotniejsze punkty:

– obecnie atak na Windows XP jest aż sześć razy bardziej prawdopodobny niż atak na Windows 7 (z czasem może być tylko gorzej)

Zobacz również:

– aż 21,5% użytkowników Windows XP wciąż korzysta z przeglądarki Internet Explorer, której najnowsza wersja nosi numer 8. To zaś może stanowić nawet większe zagrożenie niż ze strony niewspieranego Windows XP

– miliony komputerów z Windows XP stanowią poważne zagrożenie dla całego internetowego ekosystemu ponieważ wszelkiej maści cyberprzestępcy mogą chcieć je wykorzystać jako „bramę do zarażania innych systemów”

Kolejne ostrzeżenia

Dzisiaj w podobnym tonie wypowiedziała się utworzona przez Europol organizacja European Cybercrime Centre, która opublikowała dokument „Microsoft Windows XP: End of Support”. Ostrzega w nim, że po 8 kwietnia system Windows XP stanie się znacznie bardziej podatny na ataki:

„Komputery pracujące pod Windows XP nie będą po 8 kwietnia wystarczająco zabezpieczone nawet gdy jest na nich zainstalowany program antywirusowy i firewall”

Dokument ten to w zasadzie poradnik, który oprócz ostrzeżeń o zagrożeniu płynącym z braku wsparcia technicznego podaje również różne zalecenia począwszy od tego, żeby jak najszybciej przeprowadzić upgrade do nowszych „okienek”, lub platform OS X/Linux. Do tego czasu użytkownicy „staruszka” powinni:

– zainstalować wszystkie aktualizacje dla Windows XP i Microsoft Office 2003
– korzystać z alternatywnej przeglądarki z aktualnymi poprawkami bezpieczeństwa
– usunąć niepotrzebne oprogramowanie
– zainstalować najbardziej aktualne wersje programu antywirusowego i firewalla
– jeżeli to możliwe, odłączyć komputer od Internetu. Jeżeli nie ukryć za sprzętową zaporą oraz unikać korzystania z darmowych sieci WiFi


Article source: http://www.pcworld.pl/news/395690/Windows.XP.wkrotce.bez.wsparcia.Europol.ostrzega.i.daje.wskazowki.co.nalezy.zrobic.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *