Null

Null to termin, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zero”. W świecie programowania pełni dość ważną i specyficzną funkcję.

<!– –>

Null – pisany czasem jako „Nul” – to określenie wartości nieokreślonej lub/i pustej. Informuje o… braku informacji, a służy jako wypełniacz. Funkcja ta powstała jeszcze w czasach zapisu danych na dziurkowanych taśmach – zapisywano ją jako obszar bez dziurek. Aktualnie używa się go w takich językach programowania jak m.in. C, Pascal, Python (tu występuje jako None) czy Visual Basic (tu pisze się go jako Nothing). Nieco inne znaczenie posiada pod systemami uniksowymi – /dev/null jest używane do usuwania niepotrzebnych danych z procesów, pełniąc rolę wirtualnego składu rzeczy niepożądanych.

Null w SQL wskazuje na brak danych w bazie, może również oznaczać wartość nieznaną. Nie zalicza się go do domeny danych, ale traktuje jako znacznik. Do jego obsługi przeznaczone są dwie funkcje. Pierwszy to Nullif – jeśli pierwszy parametr ma wartość taką samą, jak drugi, zwraca Null. W przeciwnym razie zwraca wartość pierwszego parametru. Drugi – Coalesce – zwraca pierwszy parametr z listy, który nie jest Null. Niestety, stosowanie Null w SQL może prowadzić do wielu błędów na skutek mylenia Null w zerem bądź też pustym tekstem.

Zobacz również:


Article source: http://www.pcworld.pl/news/401446/Null.co.to.znaczy.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *