Google Earth obchodzi 10-te urodziny

28 czerwca 2005 wystartowała usługa Google Earth, dzięki której każdy z nas mógł przed monitorem komputera podróżować po całej planecie wzdłuż i wszerz za cenę kliknięcia. Połączenie map satelitarnych z technologią 3D urzekło wielu internautów. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, sama usługa bardzo ewoluowała.

Już kilka miesięcy po premierze usługa przeszła chrzest bojowy – huragan Katrina spustoszył wybrzeże stanu Luizjana wraz z Nowym Orleanem. ratownicy wykorzystali wtedy zdjęcia satelitarne sprzed i po uderzeniu huraganu, by pomóc sobie w poszukiwaniu ocalałych. Okazało się, że Google Earth świetnie się do tego nadaje.

Google przypomina, że dzięki Google Earth udało się odkryć nowe rafy koralowe (u wybrzeży Australii Zachodniej), odbyć podróż na Księżyc, odnaleźć zaginionych rodziców (Hindus Saroo Munshi Khan jako pięcioletni chłopiec zasnął w pociągu. Gdy obudził się kilka godzin później, nie wiedział gdzie jest. Dopiero dzięki Google Earth – odtworzył z pamięci wygląd swojego domu – odnalazł rodziców w 2011 roku) czy rozbroić miny (w Kambodży i Angoli).

Z okazji 10-tychurodzin Google udostępniła dwie nowe usługi – Podróżnika oraz Earth View. Ta pierwsza składa się z pięciu elementów:

  • Street View: najlepsze zdjęcia ze Street View, m.in. Tadż Mahal i Wielki Kanion,
  • Earth View: efektowne krajobrazy z całego świata widziane z kosmosu,
  • Miasta w obrazie 3D: wizytówki miast i miasteczek dostępne w bardzo realistycznych obrazach 3D,
  • Zaktualizowane zdjęcia satelitarne: mapa naszych najnowszych opublikowanych zdjęć satelitarnych,
  • Wycieczka po największych atrakcjach: Wystarczy z tysięcy miejsc dostępnych w Podróżniku obejrzeć kilka, by nabrać ochoty na zobaczenie jeszcze więcej.

W przypadku Earth View, które powstało w zeszłym roku wysiłkiem i z inicjatywy pracowników Google’a, mamy do czynienia ze zwiększeniem liczby dostępnych krajobrazów o półtora tysiąca.

Article source: http://di.com.pl/google-earth-obchodzi-10-te-urodziny-52526

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *