HTTP/2

Co to jest HTTP/2.0 i jakie wnosi zmiany?

Jest to druga wersja protokółu przesyłania dokumentów hipertekstowych (HTTP), która opiera się na SPDY. Jego zadaniem jest przede wszystkim uproszczenie komunikacji między przeglądarką a serwerem. W efekcie przesyłane będą dane odnośnie kilku rodzajów treści podczas jednego połączenia, a nie jak w przypadku wcześniejszej wersji, kiedy to komputer musiał się łączyć z serwerem kilka razy. Kolejną ważną zmianą, jaką niesie nowa wersja protokołu HTTP jest oczywiście bezpieczeństwo. W najnowszych wersjach przeglądarek (Chrome czy Mozilla Firefox) protokół HTTP/2 ma działać przede wszystkim z wykorzystaniem SSL – mówi Aleksandra Nowicka, właścicielka agencji reklamowej Media River.

 

Jaki ma to wpływ na nasze strony internetowe?

Wielu webmasterów zastanawia się, czy aktualizacja będzie wymagała wprowadzenia zmian w starszych stronach www. Otóż prawda jest taka, że HTTP/2 jest wstecznie kompatybilny z HTTP/1.1 , a zmiana protokołu dla zwykłych użytkowników będzie wręcz niezauważalna. Jednak wraz z wejściem nowej aktualizacji strony internetowe, a dokładniej serwery będą sukcesywnie optymalizowane pod HTTP/2, co więcej z biegiem czasu również coraz większe grono internautów będzie korzystać z przeglądarek obsługujących HTTP/2. W efekcie Twoje strony internetowe na tle nowszych czy też jak kto woli zoptymalizowanych będą wczytywały się znacznie wolniej.

Zatem aktualizacja protokołu, choć wydawać się może „przeźroczystą”, z czasem będzie wymagała od webmasterów zmian i optymalizacji.

http2

Jak się przygotować do zmian?

Niezwykle ważnym, o ile nie najważniejszym aspektem ewentualnych zmian, jest oczywiście monitoring strony internetowej (logów), a dokładniej osób ją przeglądających. Zanim dokonamy jakichkolwiek zmian, należy sprawdzić z jakich przeglądarek korzystają nasi goście. Jeśli prowadzisz stronę, która przyciąga rzeszę internautów korzystających z przeglądarek uaktualnionych, które obsługują protokół HTTP/2, to zdecydowanie sam będziesz zmuszony szybko dokonać zmian na serwerze. Jeśli natomiast odwiedzający w większości korzystają ze starszych przeglądarek – z wprowadzaniem zmian możesz spokojnie poczekać.

Od czego zacząć?

Jeśli Twoje strony internetowe oparte są jedynie o http, to priorytetem będzie przejście na HTTPS. HTTP/2 obsługuje oczywiście połączenia zabezpieczone jak i nie zabezpieczone, jednak należy tutaj wspomnieć iż najbardziej popularne przeglądarki (Chrome czy Firefox) wspierają HTTP/2 jedynie za pośrednictwem protokołu HTTPS. Dlatego też w przypadku stron HTTP tak ważne jest by najpierw przejść na HTTPS.

 

Nowe strony internetowe

Tworząc nowe strony internetowe warto skupić się na kilku ważnych aspektach optymalizacji, aby późniejsze przejście na HTTP/2 było łatwiejsze. Jeśli Twój serwer jeszcze nie jest wspierany przez HTTP/2, możesz skorzystać z wielu technik, które przyspieszą Twoją stronę internetową i w późniejszym czasie ułatwią przejście na nową wersję protokołu HTTP. Do tych najpopularniejszych należą np. sharding domeny, image spriting, inline czy łączenie plików CSS i JavaScript,

Jeśli zoptymalizujesz stronę www pod kątem nowej wersji protokołu, będzie ona wczytywać się płynnie i szybko w przypadku obu protokołów.

Article source: http://di.com.pl/http-2-badz-gotowy-na-zmiany-54521

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *