Resort Antoniego Macierewicza zaatakowany przez Pravyy Sector

Grupa hakerów przekonuje, że włamała się do sieci MON, co potwierdziła opublikowaniem części zdobytych danych. Żąda od ministerstwa 50 tys. dolarów okupu.

<!– –>

Grupa hakerów nazywająca siebie Pravyy Sector poinformowała na Twitterze, że włamała się do sieci MON i wykradła dane. Na potwierdzenie opublikowała w sieci plik XSL, który zawiera takie informacje jak wewnętrzne nazwy komputerów, pracujące na nich systemy operacyjne, ścieżki LDAP oraz czasy ostatnich poprawnych/błędnych logowań. Dodatkowo udostępniła następujący formularz:

Pravyy Sector atakuje MONKliknij, aby powiększyćPravyy Sector atakuje MON

zwracając uwagę na zwrot PRISM, czyli sugerując, że projekt NASA działa również w Polsce. Niebezpiecznik potwierdził jednak nieoficjalnie, że formularz taki wypełniany jest przy wyjeździe na misje zagraniczne, więc mamy tutaj do czynienia z manipulacją ze strony hakerów.

Zobacz również:

Żądanie okupu

Hakerzy żądają 50 tysięcy dolarów płatnych w bitcoinach. Jeżeli nie dostaną tej tak po prawdzie mówiąc śmiesznej sumy opublikują w internecie więcej wykradzionych danych.

Kto za tym stoi?

Obecnie musimy poczekać na oświadczenie MON, aby mieć pewność, że hakerzy faktycznie pozyskali dane z komputerów ministerstwa. Najważniejsze pytanie brzmi jednak: kim oni są? Ich nazwa oczywiście sugeruje, że mamy do czynienia z hakerskim ramieniem nacjonalistycznego ugrupowania na Ukrainie. Nie mamy jednak na to żadnych dowodów. Pamiętajmy też o ostatnich doniesieniach na temat rosyjskich hakerów podszywających się pod działającą rzekomo w imieniu Państwa Islamskiego (ISIS) grupę hakerską „CyberKalifat”. Jeżeli dołożymy do tego fakt, że dosłownie kilka dni temu w Warszawie miał miejsce szczyt NATO, który zakończył się niepomyślnymi rozstrzygnięciami dla Rosji udział w tej sprawie Ukraińców nie wydaje się już taki pewny.

Article source: http://www.pcworld.pl/news/405857/Resort.Antoniego.Macierewicza.zaatakowany.przez.Pravyy.Sector.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *