Co studiować? Na pewno trafny wybór to informatyka

Wybór studiów to bardzo ważna decyzja. Jeżeli chciałbyś znaleźć szybko dobrze płatną pracę w kręgu twoich zainteresowań powinna znaleźć się przede wszystkim informatyka. Obecnie na naszym rynku mamy bardzo duży deficyt tak wykształconych pracowników, który sięga 20-30%, natomiast w następnych latach (jeżeli nic się nie zmieni) może wynieść nawet 50%.

Nie warto starać się o miejsce na kierunku niszowym lub mało perspektywicznym, co potwierdziło interesujące badanie „Kariera po studiach” szkoły programowania Coders Lab. przeprowadzone wśród studentów ostatnich lat studiów oraz absolwentów uczelni wyższych w wieku do 35 lat (ankieta internetowa (CAWI) na próbie 1400 osób). Wynika z niego, że:

Zobacz również:

  – trzech na dziesięciu Polaków jeszcze podczas studiów zorientowało się, że obrany przez nich kierunek nie spełniał oczekiwań w zakresie nabytej wiedzy, umiejętności lub możliwości zdobycia po nich pracy

  – co czwarty badany deklarował, że źle dobrał ścieżkę edukacji, ponieważ gdyby mógł wybierać kierunek jeszcze raz, wybrałby coś innego – najchętniej informatykę

  – najbardziej zadowoleni ze studiów są absolwenci kierunków informatycznych

  – branża IT wskazywana jest jako najbardziej perspektywiczna i rozwojowa

  Ankietowani deklarowali również, że największy wpływ na wybór kierunku studiów miały zainteresowana. Niestety z czasem okazało się, że:

  – jedynie połowa osób pracuje w zawodzie związanym z wykształceniem

  – dwie na trzy osoby, które nie pracują w zawodzie związanym ze studiami, nie znalazły pasującej pracy ze względu na brak ofert, niskie zarobki i brak kompetencji

  „Dlatego oduczmy się studiowania dla samego studiowania. Nie dostałeś się na wymarzony kierunek w tym roku? Zamiast aplikować na kierunek zastępczy, egzotyczny, lub pierwszy-lepszy, na którym są jeszcze wolne miejsca, spróbuj ponownie z kierunkiem pierwszego wyboru w przyszłym roku, sprawdzając przy tym, na jakie umiejętności panuje obecnie duże zapotrzebowania na rynku pracy.” – radzi Leszek Wolany, dyrektor ds. marketingu w Coders Lab., proponując aby rok oczekiwania na kolejny nabór poświęcić na kursy doszkalające, takie jakie prowadzi m.in. jego firma.

  „Z naszego doświadczenia ze współpracy z firmami rekrutującymi programistów wynika, że absolwenci kursów zawodowych, którzy nabyli w ich trakcie konkretne, praktyczne umiejętności, mają większe szansę na znalezienie pracy” – dodaje przedstawiciel Coders Lab. podkreślając, że jest to szczególnie istotne w przypadku kandydatów bez doświadczenia.

  Poniżej infografika opracowana na podstawie badania „Kariera po studiach”:

  Infografika „Kariera po studiach”Kliknij, aby powiększyćInfografika „Kariera po studiach”

  Na koniec warto jeszcze dodać, że wielu uczestników kursów Coders Lab. to osoby z wykształceniem humanistycznym. To zaś skłoniło firmę do przeprowadzenia badań, które miały pozwolić poznać powody, dla których Polacy jeszcze w trakcie studiów lub po ich ukończeniu dokształcają się na kursach zawodowych?

  Article source: http://www.pcworld.pl/news/406070/Co.studiowac.Na.pewno.trafny.wybor.to.informatyka.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *